![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Te średnie, o których Pan mówi różnie wypadają jednak w różnych okresach. Inwestycje w akcje zwykle prezentują się słabo w dołku bessy. Kiedy wróci hossa znów nie będą miały sobie równych. Zresztą i wam zdarzył się słaby okres, w którym teoria dywersyfikacji nie zadziałała. Pod koniec trzeciego kwartału jednocześnie spadały gwałtownie i ceny akcji i surowców. Założenie niskiej korelacji między rynkami było błędem, a Superfund też poniósł dotkliwe straty.
Podejście do inwestowanie bazujące na timingu może zawieść, dlatego przy inwestowaniu dla nas liczą się długoterminowe trendy. Teoria dywersyfikacji działa zawsze, różnica leży w wyłącznie w sposobie stosowania takiej teorii. W tym szczególnym przypadku trzeciego kwartału 2008 zmiana trendu na rynkach była gwałtowna, dlatego nasz system zarządzania zmienił pozycję dopiero po potwierdzeniu wszystkich parametrów zmiany trendu. Co nota bene pozwoliło nie tylko na odrobienie strat, ale również na wygenerowanie bardzo wysokiej dodatniej stopy zwrotu. W krótkich okresach nie można wykluczyć, że takie rzeczy będą się zdarzały. Ale kilka miesięcy później, na koniec roku, mogliśmy pochwalić się wysoką stopą zwrotu za 2008 r.
Miałem na myśli fakt, że wiele funduszy np. hedgingowych działa na różnych rynkach jednocześnie. I w krytycznym momencie, kiedy musiały wycofywać kapitał z różnych rynków, żadna dywersyfikacja nie pomagała. Skoro jest tak wielu graczy stosujących podobne strategie, to ciężko będzie o sukces.
Nie stosujemy strategii funduszy hedgingowych tym bardziej, że zróżnicowanie nawet wśród głównych klas funduszy hedgingowych jest ogromne. Sporo nas różni od funduszy hedgingowych. Fudusze typu managed futures, którymi jesteśmy reprezentantem, są odrębną klasą aktywów. Po pierwsze nie stosujemy pożyczonego kapitału do lewarowania inwestycji, więc nawet kiedy zamykamy inwestycję ze stratą, to nie tak wysoką. Po drugie działamy jako instytucja regulowana przez organy nadzoru (KNF), co oznacza że jesteśmy przejrzyści i podlegamy nadzorowi. No i działamy prawie na stu rynkach jednocześnie. Nawet jeśli na jednym czy dwóch ponosimy stratę, to na innych zarabiamy. W czym pomaga nasz system inwestycyjny.
To zdaje się kolejny ważny wyróżnik funduszu. Jest zarządzany przez system komputerowy.
To nie człowiek, a w pełni zautomatyzowany system komputerowy podejmuje decyzje inwestycyjne: w co zainwestować oraz kiedy zainwestować. Obecność na ponad stu rynkach jednocześnie, przez 24 godziny na dobę. Stałe analizowanie sytuacji na wielu rynkach, podejmowanie decyzji pozbawionych emocji, eliminacja stresu, chęci zysku, chciwości czy strachu.Jaki człowiek potrafiłby to zrobić?
![]() ![]() ![]() |
Logowanie | Credits | Zastrzeżenia
i odpowiedzialność | Polityka
prywatności
© 2007 Inwestycje Alternatywne Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. |