![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Absolwent Instytutu Matematyki Uniwersytetu Łódzkiego. Posiada także licencję doradcy inwestycyjnego oraz tytuł Charted Financial Analyst.Ze Skarbcem związany jest od marca 1998 r. Na początku - jako zarządzający funduszem akcyjnym i zrównoważonym, a od stycznia 1999 do lipca 2002 - jako dyrektor departamentu inwestycyjnego funduszy akcyjnych i jednocześnie zarządzający funduszami: Skarbiec-Akcja, Skarbiec-Waga i Skarbiec Net. Od lipca 2002 pełnił funkcję dyrektora departamentu kontrolingu w Skarbiec Asset Management Holding. Odpowiadał za kontroling finansowy holdingu, a także kontrolling ryzyka inwestycyjnego produktów inwestycyjnych holdingu (fundusze, portfele). Od początku roku 2004 do marca 2006 pełnił funkcję Członka Zarządu Skarbiec TFI S.A. 3 kwietnia 2006 roku decyzją rady nadzorczej został powołany na stanowisko Wiceprezesa Zarządu Skarbiec TFI S.A.
IA: Czy Pańskim zdaniem fundusz private equity w obliczu dzisiejszej sytuacji rynkowej ma szansę na rozwój i popularyzację, czy stanowić będzie raczej produkt niszowy przeznaczony dla doświadczonych inwestorów, podczas gdy reszta zasilać będzie rachunki tradycyjnych funduszy inwestycyjnych?
PK: W tym pytaniu zawartych jest szereg kwestii, które jednak wymagają uszczegółowienia. Mówiąc o inwestowaniu w fundusz typu private equity, mówimy o lokowaniu środków w fundusz akcyjny, a więc fundusz, z którym wiązać się powinien relatywnie długi okres inwestycji. W tym kontekście, wobec mimo wszystko pozytywnych długoterminowych perspektyw w gospodarce światowej wydaje się, że jest to w miarę dobry moment na lokowanie środków w fundusze akcyjne. W śród nich szczególnie godne uwagisą te, które charakteryzują się wyższą oczekiwaną stopą zwrotu. Mam w tym miejscu na myśli: fundusze akcji rynków wschodzących, perspektywiczne fundusze sektorowe oraz fundusze alternatywne - wśród nich właśnie fundusze private equity.
Oczywiście trudno oczekiwać, aby fundusze alternatywne, do jakich zalicza się fundusz private equity, stały się pozycją dominującą w portfelach polskich inwestorów. Tym nie mniej bez wątpienia uznać należy, że w portfelu inwestycyjnym powinno być miejsce właśnie na fundusze alternatywne, a więc lokaty o relatywnie niskiej korelacji z typowymi inwestycjami na szeroko rozumianym rynku giełdowym. Innymi słowy, dywersyfikacja portfela inwestycyjnego powinna polegać na doborze do portfela lokat o wzajemnej relatywnie niskiej korelacji. Dzięki takiemu właśnie zabiegowi zmniejszymy ryzyko i zwiększymy oczekiwaną stopę zwrotu. W teorii inwestycji określa się taki, korzystny dla inwestora, zabieg jako przesunięcie w górę granicy efektywnej.Tak więc w portfelu polskich inwestorów, przede wszystkim tych oszczędzających długoterminowo i posiadających relatywnie wysoką tolerancje na ryzyko, powinny się znaleźć obok tradycyjnych funduszy akcyjnych właśnie fundusze alternatywne, a więc wspomniane już fundusze private equity, fundusze sektorowe, ale również fundusze nieruchomości.
W tym kontekście uważam, że produkt jakim są fundusze typu private equity ma szansę na popularyzację i na zajęcie istotnego udziału w „alternatywnej” części portfela inwestycyjnego.Oczywiście otwarte pozostaje pytanie jak duża będzie ta „alternatywna” część portfela, ale wydaje się, szczególnie w kontekście ostatnich zawirowań na rynkach, że świadomość inwestorów w tym zakresie będzie
wzrastać.Paradoksalnie produkt ten polecać należy przede wszystkim tym mniej doświadczonym inwestorom, ponieważ to oni najbardziej potrzebują dywersyfikacji ryzyka, a więc alternatywnych strategii inwestycyjnych.
IA: Tego typu fundusze mają możliwość inwestowania zarówno w spółki notowane
na giełdach, jak i w te, których nie znajdziemy na parkiecie, zatem na
akceptację jakiego poziomu ryzyka powinien nastawić się uczestnik?
PK: Niewątpliwie, z inwestowaniem w fundusze typu private equity wiąże się wysoki stopień ryzyka, wyższy niż w przypadku tradycyjnych, szeroko zdywersyfikowanych funduszy akcyjnych, ale porównywalny do ryzyka, jakie wiąże się z funduszami małych i średnich spółek. Prócz ryzyka rozumianego jako zmienność wyników, ważna jest również korelacja z innymi rodzajami
funduszy, w szczególności korelacja z typowymi, zdywersyfikowanymi funduszami akcyjnymi, ponieważ to ona odpowiada za zmniejszenie ryzyka całego portfela inwestycyjnego inwestora. Właśnie w przypadku funduszy private equity oczekiwać należy relatywnie niskiej korelacji z szeroko rozumianym rynkiem akcji.
![]() ![]() ![]() |
Logowanie | Credits | Zastrzeżenia
i odpowiedzialność | Polityka
prywatności
© 2007 Inwestycje Alternatywne Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. |